«Pomorhandelen – en kort innføring om pomorene, handelen i nord og andre forhold i det nordlige Norge og Russland fra vikingtiden til pomorhandelens slutt»
«Pomorhandelen – en kort innføring om pomorene, handelen i nord og andre forhold i det nordlige Norge og Russland fra vikingtiden til pomorhandelens slutt»
10. desember 2023 ville vår egen pomorskipper og tidligere kollega, Knut Stenhaug, ha fylt 70 år. Vi vil nå hedre han med en posthum utgivelse av pomorheftet som Knut arbeidet med da han var ansatt ved Vardø museum.
Knut Stenhaug bodde og studerte i Arkhangelsk over flere år, snakket russisk og hadde pomorhandelen som sitt spesialfelt. Han har med sine imponerende formidlingsevner tatt imot turister og andre besøkende ved pomormuseet i Vardø over mange år og med det spredt sin kunnskap ut i Norge og verden. Vi håper at vi med dette heftet kan fortsette å dele hans kunnskap om pomorhistorien til enda flere.
Ferdigstillelsen av heftet har blitt utført av en redaksjon bestående av Anne Maren Krogvold Nilssen, Ailo Aleksander Mikkelsen og Maria Bertheussen Skrydstrup. Redaksjonen har utført korrektur på teksten, lagt illustrasjoner til tekstene og hatt ansvar for heftets layout.
Pomorheftet er i salg fra 10. desember og kan enten bestilles fra vår nye nettbutikk, eller kjøpes i vår museumsbutikk i Skolegata 1 (gammelskolen), Vardø.
